Kolejny artykuł z serii nie tylko płatne ankiety online. Tym razem piszemy o tzw. „sharing economy„, czyli o rzeczach dostępnych w Internecie nie zupełnie za darmo, ale często prawie za darmo.

Sharing economy może przybierac różne formy. Czasami jest to zwrot kosztów, czasami przysługa którą otrzymujemy lub dajemy w zamian. Czasami jest to po prostu niższa cena niż ta, którą możemy otrzymać na rynku. Sharing economy tworzą osoby, które chcą wymieniać się usługami lub produktami lub też taniej świadczyć sobie nawzajem usługi z pominięciem dużych korporacji, często też z pominięciem zasad argesywnego rynku.Sharing economy wiąże się najczęściej z potrzebami dostawców usług lub produktów oraz z brakiem alternatywy w świecie zdominowanym przez duże korporacje.

Poniżej podajemy Ci adresy do serwisów, dzięki którym możesz korzystać z dobroci sharing economy. Część serwisów, o których piszemy nie jest niestety jeszcze dostępna w Polsce. Być może wkrótce doczekają się lokalizacji w naszym kraju lub też naszych rodzimych odpowiedników.

Transport i przejazdy

Jeśli szukasz taniego środka transportu koniecznie sprawdź blablacar lub spinlister. Pojedziesz za cenę benzyny i masz szansę na poznanie ciekawych ludzi. Jeden z takich serwisów – BlaBla Car jest już obecny w Polsce i cieszy się dużą popularnością. Nad morze możesz pojechać prawie za darmo! A już na pewno taniej niż własnym samochodem czy tez komunikacją publiczną.

Drobne usługi

Wymienianie się drobnymi przysługami to nic nowego, ale teraz jest to jeszcze prostsze. Nauka niemieckiego w zamian za lekcję angielskiego, tłumaczenie w zamian za pomoc IT przy stronie firmowej. W Polsce funkcjonuje Bank Czasu i powoli zyskuje on na popularności.

Noclegi

Szukasz ciekawego noclegu (domek na drzewie, stary wagon kolejowy, a może leśniczówka) w dobrej cenie?  Nie lubisz dużych hoteli? Airbnb lub Couchsurfing są dla Ciebie. Airbnb ma duży krąg użytkowników w Polsce.