O co chodzi z sharing economy

O sharing economy już pisaliśmy, ale teraz chcemy Ci uświadomić, że Ty również możesz wykorzystać ten trend dla siebie. Sharing economy, tj. wymiana dóbr, usług, umiejętności w zamian za przysługę, a nawet opłatę, przeze wszystkim pozwala na wprowadzenie oszczędności, czasami na zarobek. Sharing economy pozwala również na zwiększenie ilości dóbr, obniżenie kosztów użytkowania, spieniężanie posiadanych dóbr. Dzięki sharing economy nie musisz już kupować rzeczy ani też zdobywać jakiejś umiejętności. Potrzebną Ci rzecz możesz po prostu pożyczyć lub wymienić, a usługę otrzymać jako skrojoną na Twoją potrzebę, a dodatkowo powiązaną z ciekawym i nowym doświadczeniem.

Podziel się

Dzielić możesz się wszystkim, rzeczami, usługami, czasem, samochodem, miejscem (nawet na podłodze), posiłkami, itp. itd. Jeśli masz coś co już nie jest Ci potrzebne, zalega i się marnuje, wymień to na coś innego. Posiadasz jakąś umiejętność? Nagraj dla innych kurs, przeprowadź webinarium. Masz sprzęt, którego nie używasz, wypożycz go (podobno wiertarka w przeciętnym gospodarstwie domowym jest używana statystycznie przez 30 minut). Wyjeżdżasz na wakacje a Twoje miejsce parkingowe będzie świecić pustkami – udostępnij je komuś. Jeśli udostępniasz swoje dobra, usługi czy umiejętności, możesz w zamian korzystać z tego co oferują Ci inni. Po co kupować wiertarkę, skoro możesz ją pożyczyć? Chcesz się nauczyć hiszpańskiego i nie masz na to pieniędzy, ale za to jesteś wirtuozem gitary? Nie masz czasu na przygotowanie przyjęcia dla rodziny, ale w weekendy możesz wyprowadzać psy? Poszukaj wymiany usług.

Pomocne strony

Możesz korzystać z istniejących platform wymiany dóbr, usług, umiejętności, np. z www.wymiennik.org, www.bankczasu.org, www.bartersi.pl. Jeśli w szafie zalegają ciuchy, możesz je wymienić na www.szafa.pl. Książki, filmy, muzykę, gry możesz wymieniać na www.finta.pl. Usługę coś za coś możesz zaoferować na www.wooloo.pl. Jeśli chodzi o wspólne przejazdy to znajdziesz je na www.blablacar.pl, www.carpooling.pl, www.wunder.org/pl/ (na razie tylko w Warszawie). Uwadze polecamy również www.pl.iparkomat.com, aplikację która umożliwia wynajem miejsca parkingowego pod nieobecność jego właściciela.

A na marginesie

Sharing economy opiera się na zaufaniu. Zawsze sprawdzaj oceny i opinie innych klientów na temat danego serwisu. W serwisach wymiany dóbr użytkownik oferujący jakąś usługę jest oceniany. Internauci wystawiają mu opinię, która dla innych jest gwarancją, że nie zostaną oszukani.

Pamiętajcie też, że sharing economy przydaje się środowisku, np. zmniejsza emisję CO2 na osobę w transporcie drogowym, powoduje że zamiast kupować nowe używamy stare, mniej rzeczy się marnuje, itp.